HIGIENA INTYMNA

Termin „higiena intymna” oznacza zazwyczaj higienę okolic krocza i pachwin oraz sromu, a także dezodorację. Konieczność specjalnej higieny okolic odbytu, narządów płciowych zewnętrznych oraz pachwin wynika ze zjawisk fizjologicznych, które zachodzą w tych okolicach: oddawania stolca i moczu, miesiączek, wydzielin śluzówek narządów rodnych kobiecych i męskich oraz intensywnej działalności gruczołów potowych zwykłych i apokrynowych (o czym wspomniano w rozdz. „Z punktu widzenia biologii”). Ostatnie zjawisko dotyczy, oczywiście, także pach.
W stanie zdrowia, przy uregulowanych funkcjach jelit, oddaje się stolec raz dziennie Pora oddawania stolca jest kwestią przyzwyczajenia. Najlepiej wypróżniać się wieczorem, przed kąpielą, albo rano, od razu po opuszczeniu łóżka. W obu przypadkach kąpiel całego ciała pozwala równocześnie doprowadzić okolicę odbytu do zupełnej czystości (i suchości!). Kąpiel ogólna wieczorem i pełne obmycie całego ciała rano pozwala także 2 razy dziennie na dokładne umycie narządów płciowych zewnętrznych. Ale dziewczęta należy przyuczać, aby – podobnie jak dojrzałe kobiety – obmywały dodatkowo okolicę sromu w połowie dnia. Natomiast jakiekolwiek irygacje i płukania pochwy są u zdrowych kobiet całkowicie ibędne, a nawet mogą być szkodliwe, gdyż zakłócają biologiczne samooczyszczanie się pochwy. Tak więc podmywanie się powinno polegać.

Znalazłeś się tutaj dzięki poniższej frazie kluczowej:

Witaj na moim blogu modowym! Od dawna moda to moja pasja, chcę aby była tez sposobem na życie, dlatego założyłam tego bloga. Mam nadzieję, że moje wpisy Ci się spodobają i zostaniesz czytelnikiem na dłużej. Zapraszam gorąco do dyskusji w komentarzach i likowania na fb 😉
Wszelkie prawa zastrzeżone (C)